Uitgelicht

Open monumentendag 's-Hertogenbosch

Musea
Cultuur
Architectuur
Historie

Open monumentendag 's-Hertogenbosch

Musea
Cultuur
Architectuur
Historie
7 / 8
Bijna vol
10.30 - 17.00
's-hertogenbosch - Noord-Brabant
40 - 65 jaar
€ 0,00
Uitgelicht

Adresgegevens

Wordt zichtbaar na aanmelden
Wordt zichtbaar na aanmelden
Wordt zichtbaar na aanmelden

Deelnemers 7 / 8

Nog 1 plek vrij

Omschrijving

Zaterdag 13 september is het open monumentendag, een mooi moment om een aantal gebouwen in ’s-Hertogenbosch te verkennen. Het thema is veerkrachtig erfgoed, in tijden van onzekerheid.

We verzamelen op de Markt voor het Stadhuis wat tevens het eerste gebouw is dat we van binnen gaan bekijken. Hierna wandelen we naar de Sint-Catharinakerk (Sint Cathrien/Kruisbroederskerk/Kruiskerk). Deze kerk is ontstaan vanuit de kapel van het voormalige Kruisbroedersklooster, gebouwd tussen ongeveer 1480 en 1542. Hiervan resteert de gotische koorpartij boven de Binnendieze. In 1569 werd de kapel ook parochiekerk. In 1601 vergrootte men de kerk daarom met een schip en zijbeuk. Na 1629 kwam de kerk ten dienste van de Gereformeerde Gemeente. Het klooster werd militaire gevangenis. Na 1794 werd de kerk gebruikt als paardenstal en broodbakkerij, maar in 1809 kreeg het weer de functie van kerk voor het garnizoen.

Vanaf daar wandelen we naar het Refugiehuis. Al sinds het begin van de zestiende eeuw pronkt het Refugiehuis Sint Geertruid op de Zuidwal van ’s Hertogenbosch. Op deze hoek van de Sint Jorisstraat en de Spinhuiswal vonden kloosterlingen in roerige tijden hun toevlucht. Uitkijkend over het Bossche Broek kwamen zij hier tot rust; tijdens belegeringen keken zij de vijand recht in de ogen. Door de eeuwen heen kende het Refugiehuis vele bewoners en periodes van onrust, en ieder liet zijn eigen afdruk achter op het gebouw. Vandaag is het een thuis voor kunstenaars.

Het volgende monument op de route is het Noord Brabants museum. We brengen een bezoekje aan het museum en tegelijkertijd kunnen we de architectuur van het pand bewonderen.

Afhankelijk van hoeveel tijd ons resteert maken we een keuze voor de nog te bezichtigen gebouwen. Op het lijstje staan nog De Moriaan (VVV) en De Citadel.

De Moriaan is het meest complete voorbeeld van een woning voor de Bossche stadselite uit de middeleeuwen. Dit bakstenen ‘zaalhuis’ dateert van kort na 1200. Een halve eeuw geleden werd het ingrijpend gerestaureerd. De gevels zijn deels gereconstrueerd: de trapgevel en het hoektorentje zijn herbouwd op basis van aanwezige bouwsporen en historische afbeeldingen. Aan de binnenzijde van het gebouw zijn nog veel authentieke bouwkundige elementen bewaard gebleven, zoals de 13e-eeuwse zijmuren en de houten draagconstructies (verdiepingsvloer en kap), behorend tot een tweede verbouwingsfase uit 1310. De Moriaan is een van de oudste bakstenen huizen van Nederland.

De Citadel van ’s-Hertogenbosch is een vijfhoekige schans met bastions, gebouwd in 1637 na de val van de stad. Ze ligt op de plek waar de Aa en de Dommel samenkomen in de Dieze. Ooit was dit een militair bolwerk dat vooral werd ingezet om de katholieke, Spaansgezinde stad in de gaten te houden, wat haar de bijnaam ‘Papenbril’ opleverde. In 1789 kreeg het hoofdgebouw een functie als militaire gevangenis, en in 1848 werd het complex verbouwd tot kazerne. In 1880 verdween een bastion bij de verbreding van de Zuid-Willemsvaart. Na het vertrek van Defensie in 1962 kreeg de Citadel uiteenlopende nieuwe functies, van kunstenaarsplek tot archief.

We eindigen met een bezoek aan Stadsbrouwerij van Kollenburg al waar we onder het genot van een drankje (eigen kosten) nog even na kunnen kletsen.
  •     Vandaag om 13:36 Noord-Brabant
    heeft zich aangemeld.
  •     Vandaag om 13:31 Limburg
    heeft zich aangemeld.
  •     Vandaag om 13:18 Noord-Brabant
    heeft zich aangemeld.
  •     Vandaag om 13:06 Noord-Brabant
    heeft zich aangemeld.
  •     Vandaag om 12:54 Limburg
    heeft zich aangemeld.
  •     Vandaag om 12:52 Noord-Brabant
    heeft zich aangemeld.

Uitgelicht & Aanbevolen

Stel een vraag