Langs Loosdrechtse Bos Hoorneboegse Heide 12km

Langs Loosdrechtse Bos Hoorneboegse Heide 12km

16 / 16
Wachtlijst
zon 14 dec
11.15 - 16.00
Hilversum - Noord-Holland
40 - 65 jaar
€ 8,00
Uitleg kosten
Eventuele drankjes voor eigen rekening!

Adresgegevens

Wordt zichtbaar na aanmelden
Wordt zichtbaar na aanmelden
Wordt zichtbaar na aanmelden

Deelnemers 16 / 16

Omschrijving

Een rond-wandeling door de Loosdrechtse Bossen en Hoorneboegse Heide
(Afstand 12km; wandeltempo 5km/h)

Mooi bos gelegen tegen Oud-Loosdrecht en onder Hilversum. Aansluitend de fraaie Hoorneboegse Heide. Op het glooiende terrein ligt ook ex-sanatorium Zonnestraal voor tuberculose-tbc!

- Wie gaat ermee naar deze schitterende historische omgeving?

De gelaagde geschiedenis van deze prachtige plek nabij de Utrechtse Heuvelrug, aan de westkant van Hilversum, Noord-Holland, is ook vandaag de dag nog voor iedere bezoeker beleefbaar.
Zonnestraal omvat zo'n 116 hectare bos, heide, akkerland, weiland en enggronden. Van het hele gebied werd optimaal gebruik gemaakt zodat Zonnestraal zelfvoorzienend was.

Bijzonder en bepalend gegeven van Zonnestraal is haar ligging in de overgang van het laagveengebied van Loosdrecht naar de dekzandgronden van de Utrechtse Heuvelrug, de Hoorneboegse Heide en buitenplaats op de verhoging in het landschap Hoorneboeg. Dit gaat gepaard met (naar Nederlandse begrippen) enorme hoogteverschillen.

Naast de overgang van open weidegronden met opstrekkende kavels, brede kavelsloten en hoge waterstanden, naar de akkers van de enggronden oostelijk van de Raaweg en de droge bossen en heidevelden van de dekzandgronden. Dit maakt het landschap afwisselend en divers, zodat het nooit verveelt om hier te zijn.

Foto:
Zonnestraal was een sanatorium in de Nederlandse gemeente Hilversum. Het complex was oorspronkelijk bestemd voor diamantslijpers die tuberculose hadden opgelopen. Het werd ontworpen door de architecten Jan Duiker en Bernard Bijvoet.
Het complex is ongeveer 120ha een beroemd voorbeeld van 'Het Nieuwe Bouwen'.
Gerrit Rietveld heeft dichtbij het Rietveld-Schröderhuis ook huizen gebouwd in deze stijl. Toen het werd ontworpen, dacht men dat tuberculose binnen 30 jaar uitgeroeid zou zijn. Zonnestraal werd daarom ontworpen voor een relatief geringe levensduur. De patiënten verbleven er vanaf eind 1920 tot medio 1950.
Nederland had in het jaar 1900 ca. 5 miljoen inwoners; jaarlijks stierven er toen ongeveer 10.000 mensen aan tuberculose. Dit is relatief gezien ongeveer driemaal de huidige sterfte aan longkanker.

We lopen naar Hollandsche Rading een dorp in de Nederlandse provincie Utrecht. Rading is een hypercorrecte vorm van 'raaiing', dat lijn of grens betekent. De naam verwijst naar de destijds omstreden grens van Holland en Utrecht. Met name de grens rond het Gooi was in de middeleeuwen aanleiding voor diverse oorlogen. In 1719 bleek het nodig de grens van Eemnes tot Loosdrecht te voorzien van stenen grenspalen, die nu nog bestaan.

-Halverwege is er een koffie-stop! Met de mogelijkheid tot .... Worteltaart ... !!!

Let op: Deze wandeling is niet bedoeld voor deelnemers aan de wandeling in Utrecht, zodat andere nieuwe deelnemers ook een kans krijgen!
  •     01 December om 08:41 Noord-Holland
    heeft zich aangemeld.
  •     27 November om 11:19 Noord-Holland
    heeft zich aangemeld.
  •     26 November om 08:16 Noord-Holland
    heeft zich aangemeld.
  •     25 November om 13:08 Utrecht
    heeft zich aangemeld.
  •     23 November om 20:47 Utrecht
    heeft zich aangemeld.
  •     23 November om 12:47 Utrecht
    heeft zich aangemeld.
  •     23 November om 11:16 Utrecht
    heeft zich aangemeld.
  •     22 November om 19:45 Utrecht
    heeft zich aangemeld.
  •     22 November om 19:20 Noord-Holland
    heeft zich aangemeld.
  •     22 November om 14:11 Utrecht
    heeft zich aangemeld.
  •     22 November om 14:11 Noord-Holland
    heeft zich aangemeld.
  •     22 November om 11:16 Utrecht
    heeft zich aangemeld.
  •     22 November om 10:24 Utrecht
    heeft zich aangemeld.
  •     22 November om 08:03 Zuid-Holland
    heeft zich aangemeld.
  •     21 November om 21:24 Noord-Holland
    heeft zich aangemeld.
  •     21 November om 18:20 Overijssel
    heeft zich aangemeld.
  •     21 November om 18:15 Flevoland
    heeft zich aangemeld.
  •     21 November om 18:07 Noord-Brabant
    heeft zich aangemeld.
  •     21 November om 17:49 Utrecht
    heeft zich aangemeld.
  •     21 November om 17:01 Flevoland
    heeft zich aangemeld.

Uitgelicht & Aanbevolen

Stel een vraag